Değişim Yayınları- Kitap ile Buluşma Yeriniz
Değişim Yayınları

Girişimcilik Ateşi ve İş Melekleri

  • 9786050042146
  • TÜKENDİ

21,25
%15
25,00

 

Kitap Adı : Girişimcilik Ateşi ve İş Melekleri
Yazar Adı : Dr. Halil Yıldırım
ISBN : 975-605-0042-14-6
Kapak Tasarımı : Aydın Duran
İlk Baskı Tarihi : Şubat 2008
Baskı Sayısı : 1. Baskı
Kağıt Cinsi : İthal Kağıt
Kapak Cinsi : Karton Kapak
Liste Fiyatı : 9,9 TL
Sayfa : 140 Sayfa
Ebat : 13,5 x 19,5

 

 

 

 

 

        Bu çalışma girişimcilik yazınında sıkça değinilen girişimciliğin ne olduğuna ilişkin konulara değinmekle birlikte, girişimcilik eşitimi, girisimcilik çeşitleri ve girişimciliğin finansmanı alternatifleri ilgili konulara da değinmektedir.Özellikle klasik girişimcilik anlayışna alternatifler getirerek bireyin içinde varolan ve zaman zaman dışarı çıkkmak isteyen ateşin farklı şekillerde ve yapıda ortaya çıkabileceğini göstermektedir. Türkiye’de hala üniversitelerde seçmeli ders olarak okutulan girişimcilik dersinin yeterli olmadığı, girişimcilik eğitiminin bir derse sığmayacak bir eğitim düşüncesi olduğunu ortaya koymaktadır. Bu amaçla dünyadaki iyi uygulamalardan hareketle bir model önerisi sunmaktadır.Yine batı dünyasında neredeyse kurumsallaşmış olan ancak Türkiye’de yaygın uygulama bulamamış alternatif finansman kaynaklarından iş melekleri hakkında bilgi verilmektedir. İş melekleri girişimcilik ateşinin kontrol altına alınmasının oluşturacağı kontrollü güç için gerekli enerjiyi vererek ateşte çiçek açtıran finansal kaynakları sağlamaktadır. İs melekleri üzerinde durulmasının özel nedeni de, bu yapının aslında Türk kültür ve sosyo-ekonomik yapısına uygun bir model olduğu savıdır.
       
       Bu amaçla bir bütünlük sağlanmaya çalışılarak kitap birbiri ile bağlantılı dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm kitabın yazılış amacı ve işleyişini anlatan başlarken bölümü ile giriş sunmaktadır.İkinci Bölüm’de, girişimci ve girişimcilikle ilgili kavramsal çerçeve verilmeye çalışılmıştır.Bu bağlamda girişimcinin kim olduğu tanımlanmaya çalışılmıştır. Bu tanımlama, tarihsel süreç dikkate alınarak girişimci ve girişimciliği açıklamaya çalışan okulların görüşleriyle zenginleştirilmeye çalışılmıştır. Birinci bölüm iş kurma süreci ve bu süreçte yaşananlar anlatılarak tamamlanmaktadır.
 
       Üçüncü Bölüm’de girişimcilik ateşinin sadece klasik iş kurmak şeklinde değil, çok daha farklı şekillerde çıkabileceğini gösteren girişimcilik çeşitleri anlatılmaktadır.Tipik girişimciden, yeşil girişimciye, seri girişimciden, sosyal girişimciye ve çalıştığı kurum içinde girişimcilik yapan iç girişimciye kadar çok farklı girişimcilik çeşitleri anlatılmaktadır.

  

        Dördüncü Bölüm'de, bazı temel özellikleri sağlamak şartıyla girişimciliğin öğretilebileceği veya mevcut kapasitenin geliştirilebileceği savından hareketle, girişimcilik eğitiminin ne olduğu anlatılmaktadır. Dünyadan örnekler ortaya konularak, girişimcilik eğitimlerine model oluşturacak, özellikle üniversitelerin bu eğitim sürecine katkılarının ne ve nasıl olacağını ortaya koyan Hindle'nin ‘Artı Alan’ modeli anlatılmaktadır.

 

        Beşinci bölüm'de, girişimciliğin finansmanı konusunda farklı bir yaklaşım olan ‘iş melekleri’ anlatılmaktadır. İş meleklerinin kimler olduğu, fonksiyonları ve benzer finansman kaynakları arasındaki farklar ortaya konulmaktadır. Ayrıca iş meleklerinin organize şekli olan iş melekler ağı konusunda da bilgiler verilmektedir. Tarihte iş melekleri konusuna da değinilerek, son olarak iş melekleri ve girişimcilerin bir araya gelme süreçleri anlatılmaktadır.

        Altıncı bölüm sonuç yerine yazılmıştır. Çalışma ile ilgili genel bir değerlendirmeden sonra önerilerle bölüm tamamlanmaktadır. 
 

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Benzer Ürünler

Kampanya ve İndirimlerden Haberdar Olun!
Yukarı
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.