Engin Yılmaz

Doç. Dr. Engin Yılmaz        Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi
Özgeçmiş    


21.06.1971 tarihinde Erzurum’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İspir’de tamamladı. 1988 yılında girdiği Üniversite Yerleştirme Sınavı’nda Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi bölümünü kazandı. Bu bölümden 1992 yılında “İYİ” dereceyle mezun oldu. 1992 yılında Marmara Üniversitesi, Türkiyat Araştırmaları Enstitüsünün açtığı Yüksek lisans sınavını 1. olarak kazanarak, Türk Dili Bilim Dalına kayıt yaptırdı. Aynı yıl İstanbul’da “Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni” olarak göreve başladı. 1995 yılında, Prof. Dr. Ahmet Topaloğlu yönetiminde hazırladığı “Gazavât-nâmeler ve Niyazî’nin Gazâvât-ı Nebîsi” adlı tezle, “Türk Dili Bilim Uzmanı” oldu. 1995 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünün açtığı doktora sınavında başarılı olarak Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalına kayıt yaptırdı. 1998 yılında Prof. Dr. Osman Nedim Tuna -Prof. Dr. Osman Nedim Tuna’nın rahatsızlığından sonra- ve Yard. Doç. Dr. Kenan Acar yönetiminde hazırladığı “ ‘Acâ’ibü’l Mahlukât Tercümesi (Metin-Dil İncelemesi-Çözümlemeli Dizin)” adlı tezle “Türk Dili Bilim Doktoru” oldu.

1999 yılında Sakarya Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Türkçe Eğitimi Bölümüne “Yard. Doç. Dr.” olarak atandı. 2004-2006 yılları arasında da Bosna-Hersek’te Tuzla Üniversitesinde “Misafir Öğretim Üyesi” olarak görev yaptı. 2005 yılında “Doçent” oldu. Engin Yılmaz, halen  Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde görev yapmaktadır. Engin Yılmaz’ın yayınlanmış toplam 5 kitabı vardır:

Sait Faik’in Sakarya’sı (Değişim Yay., 2. Baskı, İstanbul, 2006)

Türkiye Türkçesinde Niteleme Sıfatları (Değişim Yay., İstanbul, 2004)

Dedem Korkut’un Hikâyeleri (Metropol Yay., İstanbul, 2005)

Türk Edebiyatında Sakarya (Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yay., Sakarya, 2008)

Türkiye Türkçesi Üzerine Araştırmalar (Pegem Akademi Yay., Ankara, 2009)

Ayrıca Yılmaz’ın, çeşitli ulusal/uluslar arası dergilerde makaleleri; başta Uluslar arası Türk Dili Kurultayı (2000, 2004, 2008), PIAC (52. PIAC, Bükreş/Romanya) olmak üzere, ulusal ve uluslar arası düzeyde sempozyum/kongre/kurultay/panellerde sunduğu çok sayıda bildirisi ve araştırma projeleri vardır.

 

Eserleri   Türkiye Türkçesinde Niteleme Sıfatları  http://degisimkitap.com/pinfo.asp?pid=76
   
Sait Faik'in Sakarya'sı     http://degisimkitap.com/pinfo.asp?pid=75
     
İletişim   eyilmaz@sakarya.edu.tr
     
     
     
     
     
Kampanya ve İndirimlerden Haberdar Olun!
Yukarı
Hipotenüs Hipotenüs E-Ticaret Sistemleri İle Hazırlanmıştır.